به مجموعه ستاره مواد سرا خوش آمدید
دی 23, 1400

کاربرد نوار واتر استاپ

کاربرد نوار واتر استاپ در استخرها و مخازن

در این مقاله میخواهیم کاربرد نوار واتر استاپ را برای مخازن و استخرها بررسی کنیم.نوار واتر استاپ در بین دو جز همگن یا غیر همگن مانند درزهای انبساط ،محل تلاقی کف ودیداره های بتنی و.. که وظیفه جلوگیری از عبور آب را دارند قرار میگیرند.از آنجایی که این نوارها از یک نوع پلاستیک نرم ساخته میشوند، در مقابل کشیدگی و سوراح شدن مقاومت زیادی از خود نشان میدهند . به صورتی که برای اتصال لب بالا به مثلا آرماتور حتما باید جسم تیز داشته باشید
واتر استاپ waterstop

انواع واتر استاپ

واتر استاپ ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم:

و‌اتر استاپ پی وی سی PVC

و‌اتر استاپ‌های پی وی سی در فرم‌ها و سایزهای مختلفی ساخته می‌شوند.انتخاب و‌اتر استاپ مناسب بستگی به نوع مفصل شما دارد، مخصوصا این که مفصل متحرک است یا  نیست. و‌‌اتر استاپ پی وی سی با قرار ‌گرفتن در مفاصل بتنی به عنوان یک میان پرده‌ی ضد آب از ورود هر‌گونه مایعات به داخل بتن جلوگیری می‌نماید.

و‌اتر استاپ هیدروفیلی

و‌اتر استاپ هیدروفیلی به جهت رفع نشت درزهای اجرایی و درز انبساط مورد استفاده قرار می‌گیرد.آن ها  با استفاده از پلیمرهای لاستیکی و پلیمر با خاصیت ارتجاعی بسیار بالا طراحی شده است.

واتر استاپ بنتونیتی

نوار آب‌بند بنتونیتی یا و‌اتر استاپ بنتونیتی محصولی کارآمد است که بر ‌پایه سدیم بنتونیت فعال در ماتریس بوتیل رابر که خاصیت ارتجاعی بسیار بالایی با افزایش حجم نیز دارد. واتر استاپ باید با مواد خام، بدون عیب و نقص ساخته شود.انواع مختلفی از مواد وجود دارند که با توجه به نیازهای مختلف از آنها در ساخت واتر استاپ استفاده می‌شود.

کاربرد نوار واتر استاپ
E باطونی و‌اتر استاپ بدون حفره با لبه‌های گرد
E و‌اتر استاپ بدون حفره با لبه‌های تخت
O و‌اتر استاپ با حفره مرکزی گرد و بالبه‌های تخت
O باطونی و‌اتر استاپ با حفره مرکزی گرد و بالبه‌های گرد
V واتر استاپ با حفره مرکزی لوزی و لبه‌های گرد
D و‌اتر استاپ با حفره مرکزی مربع و لبه‌های تخت
DF و‌اتر استاپ با حفره مرکزی مربع و آج T شکل و لبه‌های تخت
EF و‌اتر استاپ بدون حفره، با آج T شکل و لبه‌های تخت

مزایای نوار واتر استاپ

 • انعطاف پذیری بالا در برابر کشش
 • مقاومت در برابر PH های قلیایی طی استاندارد CRD C 572
 • دارا بودن عمری برابر عمر سازه
 • نقاط ضعف واتر استاپ ها
 • نبود گیره واتر استاپ

در محل اتصال به خاطر نبود اتصال جوشی و نداشتن ایستایی خود به خود در میان کار قبل از انجام ملات یا پوشش بتن به احتمال بالا آب رد میکند. نوار واتر استاپ باید توسط شخصی متخصص و با حوصله نصب شود بخصوص در استخر هایی با حجم بالای 50000 لیتر.

کاربرد

 • جلوگیری از عبور آب در درزهای اجرایی و انبساطی سازه ها
 • سدها، مخازن، کانال های آب، تونل ها و…..
 • سازه های هیدرولیکی

ابعاد و اندازه واتر استاپ

انواع واتر استاپ به شکل نوارهایی با طول 25 متر و عرض‌های 15، 20، 24، 30 و 40 سانتیمتری و با ضخامت‌های 5 تا 10 میلیمتری قابل عرضه می‌باشند.

نگهداری و ایمنی واتر استاپ

 • دور از تابش مستقیم نور خورشید
 • نوع بسته‌بندی آنها به صورت حلقه‌های ۲۰ و ۲۵ متری
 • اگر بلعیده شدن فوراً به پزشک مراجعه شود.
 • این ماده آتش‌زا نیست.

انبارداری واتر استاپ

رول‌های واتر استاپ در کارگاه‌های ساختمانی روی پالت قرار داده شود و روی آن پوشانده شود.حتی الامکان قبل از موعد استفاده از واتر استاپ در درزهای اجرایی و انبساطی رول‌های آن باز نشود.در شرایط آب و هوایی گرم به دور از تابش مستقیم نور خورشید و در شرایط آب و هوایی سرد دور از سرما و یخبندان و حتی‌الامکان در محیط سرپوشیده نگهداری شود.

اگر و‌اتر استاپ در اثر حمل و نقل طولانی و یا چیده شدن بیش از حد روی هم دچار تغییر شکل ظاهری شده است پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده رول‌های واتر استاپ باز شده و توسط اعمال حرارت نسبت به حصول سطحی صاف و هموار اقدام شود.حتی‌الامکان سعی شود واتر استاپ به صورت متقارن و یکسان در درزهای اجرایی و انبساطی قرار گیرد.

بهترین راه برای نصب و‌اتر استاپ استفاده از گیره واتر استاپ و میله راهنما برای نگهداری آن می‌باشد.حداقل پوشش بتنی بر روی واتر استاپ 20 الی 25 سانتیمتر در نظر گرفته شود.

برای مشاهده محصولات و اطلاع از کاربرد نوار واتر استاپ با کارشناسان ما در تماس باشید .جهت مشاهده وبلاگ کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارتباط با واتس آپ