به مجموعه ستاره مواد سرا خوش آمدید
دی 21, 1400

نحوه اجرای واتر استاپ

نحوه اجرای واتر استاپ

بعد از معرفی واتر استاپ و بررسی انواع و قیمت این محصول باید به نحوه اجرای واتر استاپ بپردازیم.در بسیاری از مواقع نصب نادرست واتر استاپ باعث عدم آب‌بندی درزها می‌شود که در ادامه به آن میپردازیم:

واتر استاپ

معرفی واتراستاپ ها :

واتر استاپ از مهم‌ترین اجزا برای آب بندی سازه بتنی محسوب می‌شود. این محصول که برای آب بندی درزهای اجرایی و انبساطی در مقاطع بتنی به کار می‌رود، جهت مسدود سازی کامل دیوار یا مقطع بتنی بسیار ضروری و لازم می‌باشد. کاریرد واتر استاپ برای اجرای سازه هایی مثل استخر زیاد است. از این محصول مدل های گوناگونی نظیر واتر استاپ pvc ، واتر استاپ بنتونیتی و واتر استاپ هیدروفیلی تولید می‌شود.

انواع واتر استاپ

با توجه به پیشرفت های روز افزون در حوزه مواد و مصالح ساختمانی از جمله مصالح و مواد حوزه شیمی ساختمان، امروزه انواع واتر استاپ برای اجرای سازه های آب بند مرسوم و متداول شده است. این انواع با توجه به تکنولوژی روز، رفته رفته پیشرفته تر شده و کارایی بیشتری پیدا کرده اند. در ابتدا لیست انواع واتر استاپ را برای شما نام می‌بریم و در ادامه به شرح هر کدام می‌پردازیم.

 • واتر استاپ pvc
 • واتر استاپ بنتونیتی
 • واتر استاپ هیدروفیلی
 • واتراستاپ های پی وی سی PVC بتن : عملکرد این نوع واتراستاپ ها بر اساس ایجاد یک سد در مسیر عبور آب و افزایش طول مسیر گذر آب می باشد. این نوع واتراستاپ در دو نوع تخت ( برای درزهای اجرایی ) و حفره دار ( برای درزهای انبساطی ) تولید و اجرا می گردد.
  واتراستاپ ها در عرض های مختلف و ضخامت های متفاوت تولید می گردد. انتخاب این ضخامت ها و عرض ها متناسب با تنش وارده ، فشار و هد آب می باشد. واتراستاپ ها در چهار عرض 3 میلیمتر ،  4 میلیمتر ، 6 میلیمتر و 10 میلیمتر تولید و مصرف می گردد. همچنین واتراستاپ های پی وی سی در عرض های 15 سانتیمتر ، 17 سانتیمتر ، 20 سانتیمتر ، 25 سانتیمتر و 30 سانتیمتر تولید و مصرف می گردد.
 • کنترل کیفی واتراستاپ های پی وی سی PVC :  برابر استاندارد ایران واتراستاپ های پی وسی Waterstop PVC نیازمند چندین پارمتر کنترلی می باشد که بنا بر شرایط بهره برداری و محیطی می بایست از طریق تست های آزمایشگاهی کنترل گردد.

از مهمترین موارد کنترلی واتراستاپ پی وی سی می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • مقاومت کششی طولی و عرضی
 • مقاومت شیمیایی
 • وزن مخصوص
 • جذب آب
 • مقاومت در برابر اشعه UV

روش صحیح نصب کردن واتر استاپ waterstop

واتر استاپ ها میبایست در مرکز عرضی دیوار قرار گیرد آن ها باید به نحوی نصب شوند که نیمی از عرض واتر استاپ در بتن‌ریزی مرحله اول و نیم دیگر در بتن‌ریزی مرحله دوم نصب شود.

سوراخ کردن واتراستاپ جهت نصب و اتصال آن به آرماتور ممکن است باعث عدم آب‌بندی کامل پروژه شود و در صورت امکان باید از واتر استاپ هایی استفاده شود که دارای سوراخ‌های تعبیه‌ شده در فاصله های معین در کارخانه باشند.برای جوش واتر استاپ (waterstop) می‌بایست از چسب‌های اتصال و هویه‌های استاندارد استفاده کرد و به‌هیچ‌عنوان از حرارت مستقیم که سبب سوختن واتر استاپ می‌شود استفاده نشود. برای نصب واتر استاپ باید از گیرهای مسی یا گالوانیزه استفاده شود.

واتر استاپ (waterstop) باید به صورتی متصل گردد که در عملیات بتن‌ریزی جدا و جابجا نشود. استفاده از گیره‌های نگه‌دارنده واتر استاپ جهت مهار کردن بال‌های واتراستاپ به میلگردها توسط مفتول‌های فولادی متداول است. واتر استاپ ها نباید در معرض نور خورشید قرار داشته باشند و اگر این حالت در صورت طولانی شدن زمان بتن‌ریزی اتفاق افتاد باید در این بازه از واتراستاپ در نصب واتر استاپ (waterstop) حفره‌دار باید حفره کاملاً داخل درز قرار گیرد که در غیر این صورت وجود حفره بی‌اثر خواهد بود.

دیگر نکاتی ک باید بدانید:

 • بهتر است در اطراف واتراستاپ از بتن با دانه‌های ریزتر استفاده شود چرا که برجستگی‌ها زمانی به بهترین شکل عمل می‌کنند که بتن بدون هیچ فضای خالی اطراف واتراستاپ را گرفته باشد.
 • واتر استاپ مصرفی باید کاملاً تمیز باشد تا چسبندگی قابل قبولی با بتن ایجاد کند.
 • جوش دادن واتراستاپ باید به طرز صحیح انجام گیرد تا دیگر درزی برای عبور آب نداشته باشد و از مقاومت کششی مناسبی برخوردار باشد.

نکته نحوه اجرای واتر استاپ : در زمان نصب واتر استاپ نباید دمای دستگاه به ۲۴۰ درجه سانتی‌گراد برسد چون در این دما PVC کاملاً ذوب‌شده و به کربن تبدیل می‌گردد و درجه حرارت مناسب برای این کار ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد هست.

 • هنگامی‌که دو سر واتراستاپ بعد از تماس با سر دستگاه جوش کاملاً نرم و چسبنده شدند آن‌ها را در کنار هم قرار داده و محکم به هم‌فشار می‌دهیم و در همان حالت نگه می‌داریم تا سفت شود.
 • از تماس مستقیم واتر استاپ با شعله‌های آتش به‌شدت خودداری کنید.
 • ازآنجاکه واتراستاپ های pvc در زمان حرارت دیدن گاز سمی کلرید هیدروژن آزاد می‌کنند باید جوشکاری در فضای باز انجام شود و بهتر است نصاب در هنگام نصب از ماسک استفاده کند تا از وقوع اتفاقات احتمالی پیشگیری گردد.
 • روش دیگری هم به جز جوش دادن برای اتصال دو سر واتراستاپ وجود دارد که در این روش احتیاج به چسب یو پی‌وی‌سی و وزنه‌ای بسیار سنگین داریم که به مدت نصف روز روی محل اتصال قرار گیرد تا تو سر واتراستاپ (waterstop) کاملاً به هم متصل شوند.

جهت مشاهده ی انواع واتر استاپ هیدروفیلی ، واتر استاپ پی وی سی و واتر استاپ بنتونیتی کلیک نمایید

جهت مشاهده وبلاگ کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارتباط با واتس آپ