به مجموعه ستاره مواد سرا خوش آمدید
دی 14, 1400

ژل میکروسیلیس چیست؟

ژل میکروسیلیس چیست؟

قطعا برای شماهم پیش آماده است که ژل میکروسیلیس چیست؟ و یا چه کاربردی دارد پودر میکروسیلیس یا پوزولان میکروسیلیس از افزودنی های معدنی بتن است. میکروسیلیس با توجه به مزایای منحصربه فرد و در دسترس بودن در ایران، امروزه در بسیاری از بتن ریزی ها به خصوص در سواحل جنوبی و بتن های با احتمال خوردگی محیطی، استفاده ای زیادی دارد.
ستاره موادسرا از شرکت های تخصصی و معتبر در زمینه تولید افزودنی های بتن و انواع ژل میکروسیلیس می باشد. ژل میکروسیلیس از پودر میکروسیلیکا ، فوق روان کننده بتن، الیاف بتن، دیرگیر کننده، آب و سایر مواد مورد نیاز تشکیل شده است. ژل میکروسیلیس باتوجه به میزان و نوع روان کننده یا فوق روان کننده استفاده شده در تولید آن دارای مقدار مصرف مختلف می باشد . در حال حاضر ژل میکروسیلیس با میزان مصرف یک تا 10 درصد استفاده می شود.به طور کلی با توجه به حداقل میزان توصیه شده میکروسیلیس در بتن بهترین حالت استفاده نه تا ده درصد ژل میکروسیلیس در بتن می باشد که استفاده 5 درصدی میکروسیلیس در بتن تامین میگردد.

بتن با وجود خصوصیات خاص و ممتازش که باعث شده به عنوان پر مصرف ترین مصالح ساختمانی شناخته شود. از جمله شناخته ترین عوامل مکمل بتن می توان به افزودنی های بتن اشاره کرد. تا جایی که امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا افزودنی های بتن جزئی ثابتی از طرح اختلاط بتن به حساب می آیند.

یکی از پر مصرف ترین افزودنی های بتن ، افزودنی معدنی پودر میکروسیلیس می باشد. پودر میکروسیلیس ب علت مشخصات خاص خود از منظر فیزیکی ، شیمیایی ، اقتصادی و زیست محیطی ، تاثیر مثبت و محافظتی بر روی بتن دارد. این محصول که به علت یک محصول ثانویه از فرآیند فروسیلیس به حساب می آید در سه حالت که در ادامه به آن میپردازیم میباشد: پودر میکروسیلیس ، ژل میکروسیلیس و دوغاب میکروسیلیس مورد استفاده قرار می گیرد. دوز مصرف توصیه شده و بهینه این محصول برای پودر میکروسیلیس بین 5 تا 10 درصد وزن سیمان مصرفی می باشد. دوغاب میکروسیلیس ترکیبی از پودر میکروسیلیس و آب می باشد و ژل میکروسیلیس ترکیبی از آب ، پودر میکروسیلیس و الیاف بتن می باشد.

ژل میکروسیلیس چیست؟

از جمله خصوصیات مثبت استفاده از پودر میکروسیلیس در بتن می توان به این موارد اشاره کرد :

  1. افزایش مقاومت سایشی به خصوص در سریز سد ها ، سازه های هیدرولیکی و کف انبارها و کارخانجات
  2. کاهش نفوذپذیری جهت افزایش دوام سازه های بتنی در مخازن ، سازه های در معرض مواد خوردنده ، سولفات و کلر
  3. افزایش مقاومت فشاری و خمشی بتن
  4. افزایش مقاومت الکتریکی بتن

آنچه که باید در مورد ژل میکروسیلیس بدانیم

این محصول جزو بهترین فراورده های افزودنی بتن معدنی می باشد. اگر از نوع مرغوب ژل میکروسیلیس در ملات های سیمانی استفاده شود درمخلوط حاصل شده درجه نفوذ پذیری کاهش پیدا میکند و در نهایت بتن بادوام بدست می آید. این فراورده با نام های دیگری نیزمانند دوده سیسیلی، پاور ژل، ژل سیلیس یا پودر میکروسیلیس در صنعت ساخت و ساز شناخته شده است. اما با توجه به اینکه ذرات آنها بسیار ریز بوده و به این دلیل بالا بودن میزان پراکندگی از لحاظ زیستی و شرایط زیست محیطی باعث تولید آلودگی می شدند. ژل میکروسیلیس این مشکل را برطرف نموده است.

میکروسیلیس پودری را می توان به ملات سیمانی اضافه نمود و با این کار مقاومت آن را تا چند برابر بالا برد. این محصول در مدل های مختلفی تهیه می شود که هر کدام از آنها ویژگی ها و قابلیت های مشخصی دارند به طور مثال نمونه ژل میکروسیلیس در دو دسته بدون الیاف و الیاف دار تهیه می شود که هر کدام توانایی های خاص خود را دارند.

علاوه بر بالا بردن توان استحکامی و پایداری سازه های سیمانی، بتن های مسلح و غیر مسلح، به عنوان یک نوع آب بند و عایق در سازه ها عمل می نماید و مانع از نفوذ آب می گردد. همچنین از تاثیرات شیمیایی بر روی بناها می کاهد. ژل میکروسیلیس در عملیات نهایی با گرفتن آهک آزاد وتبدیل کردن آن به سیلیکات کلسیم باعث بالا رفتن میزان بازدهی و بهبود ویژگی های کلی بتن می شود.

ژل میکروسیلیس چیست؟

کاربرد ژل میکروسیلیس چیست؟

با خواصی که این ماده افزودنی به بتن اضافه میکند، باعث استفاده آن در گستره وسیعی از انواع سازه می شود. ژل باعث افزایش خواص الاستیسیته و مقاومت های خوردگی، کششی، فشاری، خمشی، سایشی و ضربه ای می شود.این موضوع باعث افزایش کارایی بتن شده و استفاده از سازه بتنی را در موارد مختلف امکان پذیر میکند.

عمده کاربرد های microsilica الیاف دار به شرح زیر هستند:

  • سازه های در معرض رطوبت زیاد
  • سازه های در معرض کشش و خمش
  • سازه های در معرض انفجار و ضربه
  • سازه های در معرض مواد شیمیایی و خورنده
  • سازه های در معرض حرارت زیاد یا سرمایش
  • در مناطق سردسیر به ویژه کاربر زیادی در هنگام خشک شدن بتن نی مند و از ترک خوردن آن جلوگیری میکند

سوالات متداول

مقدار مصرف ژل میکروسیلیس چقدر است؟

برای  آب و هوایی مختلف این مقدار متفاوت است. اما به طور معمول در آب و هوای معمولی و به طور مثال برای شهری مانند تهران این مقدار به میزان 1 تا نهایتا 7 درصد از وزن سیمان مصرفی است.

چه زمانی باید از ژل میکروسیلیس استفاده کنیم؟

زمانی که نیاز به افزایش خواص مقاومتی بتن به کشش، فشار،ضربه و .. داریم استفاده از میکروسیلیس الیاف دار راه مناسبی است.

ژل میکروسیلیس الیاف دار چیست؟

این افزودنی در واقع یک مکمل بتنی بوده که برای افزایش خواص مقاومتی بتن به آن اضافه می شود.

ترکیبات ژل میکروسیلیس الیاف دار چیست؟

این افزودنی به طور کل از پودر میکروسیلیس، روانکننده و مواد پلیمری تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارتباط با واتس آپ