به مجموعه ستاره مواد سرا خوش آمدید
دی 14, 1400

بررسی انواع و کاربرد واتر استاپ

انواع واتر استاپ

در این مقاله میخواهیم راجع به انواع واتر استاپ صحبت کنیم. از جمله مصالح ساختمانی که برای آب بندی درزها و شکاف بتن استفاده میشود واتر استاپ است.واتر استاپ ها را میتوان در سه دسته طبقه بندی کرد:3
1. واتر استاپی که سیستم کاری آن تزریقی است.
3. واتر استاپ بنتونیتی(یا واتر استاپ هیدروفیلی) که دارای خاصیت انبساطی هستند.
این نمونه ها با وجود کاربردها و موارد استفاده فراوان ، ایرادات و اشکالاتی نیز دارد. در یک طبقه بندی دیگر واتر استاپ ها به دو گروه تقسیم می شوند: 1. واتر استاپ های تخت که برای دزرهای اجرایی به کار گرفته می روند 2. واتر استاپ های دارای حفره هایی هستند و از آن ها در درزهای انبساطی استفاده خواهد شد. بعد تعیین مدل واتر استاپی که قرار است به منظور خاصی به کار گرفته شود، اندازه عرض و مقدار ضخامت آن در انتخاب واتر استاپ اهمیت دارد. امروز شما را با کاربردها و خواص ویژه این مصالح، شیوه نصب نمونه های مختلف آن و همچنین به صورت جزیی با نمونه واتر استاپ های پی وی سی آشنا خواهیم کرد.

بررسی کلی خاصیت و ویژگی واتر استاپ

از خواص ویژه  واتر استاپ ها میزان مقاومت کششی آنهاست که برای آن ها در نظر گرفته شده است. این مقدار بیش تر از استاندارد تعیین شده است. نصب آن ها بسیار آسان بوده و گستره دمایی آن از 20-  درجه تا 70 درجه سانتی گراد متغییر است. میزان انعطاف پذیری آن در حد‌ بالایی قرار دارد و طول عمر آن با عمر سازه ها برابری می کند.  مقاومتشان در مقابل PH های نمونه قلیایی است و در اندازه ها و شکل های متنوعی تولید شده اند.
بررسی انواع و کاربرد واتر استاپ

برخی از کاربردهای واتر استاپ ها به شرح زیر است:

 1. چه در درز اجرایی و چه در نمونه انبساطی آن مانع گذر آب از آن ها می شود.
 2. برای ساختن سد، انواع مخزن ها، تونل ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. از واتر استاپ ها در سازه هیدرولیکی نیز به کار می رود.
 4. مانع از نشت کردن سازه ای که پایین تر از سطوح آب زیرزمینی می شود.

روش های نصب نمونه های مختلف واتر استاپ

جهت نصب کردن واتر استاپ تخت قسمت هایی از بتن ها که احتمال قطع شدن وجود دارد، واتر استاپ های تخت را بین دو نیمه بتن که قرار است جدا شود می گذارند به طوری که بخشی از آن در یک نیمه بتن و بخش دیگر در نیمه دیگر بتن قرار گیرد. برای نصب واتراستاپ های حفره ای نیز به همین شیوه عمل می کنیم یعنی ابتدا محل قطع احتمالی بتن را حدس زده و بعد  واتراستاپ مورد نظر درست در درزهایی که امکان انبسط وجود دارد می گذاریم.
به طور کلی برای اجرای واتر استاپ ها باید نکاتی را برای انجام این کار باید بدانیم. مثلا برای وصل کردن و ثابت نگه داشتن واتر استاپ ها در سازه ها از گیره مخصوص این کار حتما استفاده می شود. نکته دیگر برای اتصال آن ها مدل جوش دادنشان است که در زیر هر روش را توضیح داده ایم:

جوش دادن گرم:

برای جوش دادن لبه های واتراستاپ یا دو لبه مورد نظر را به صورت لب به لب قرار داده و با المنت های شمشیری عمل جوش دادن را انجام می دهیم و یا این که over lap یا همان روی هم قرار دادن نقاط جوش را با استفاده از المنت های تبری انجام می دهند.

جوش سرد:

برای عملیات جوشکاری به روش سرد از چسب های PU استفاده می کنند به این صورت که 30 الی 50 سانتی متر از عاج ها را از لبه های واتر استاپ های مورد نظر جدا می کنیم سپس PUها را به لبه ها زده و با قرار دادن یک وزنه (مثلا 50 کیلوگرمی) بر روی آن ها، تا حداکثر شش ساعت چسب خشک شده و نصب می شود.

مشخصه های ظاهری و فنی واتر استاپ پی وی سی

در بالا به انواع واتراستاپ اشاره کردیم وزن واتر استاپ ها مدل پی وی سی 1.3 گرم بر سانتی متر مکعب بوده و در رنگ های آبی و زرد تولید می گردد. مقاومت های کششی آن ها در طول بیش از 14 mpa و در مسیر عرضی بیش از 13 mpa می باشد. میزانی آبی که واتر استاپ های PVC به خود جذب می کند کم تر از 0.1 درصد است. همچنین درصد افزایش طولی در طول مسیر حدودا %375 و در عرض مسیر %370 می باشد. نقطه ذوب پی وی سی 380 درجه سانتیگراد و نقطه انجماد آن 40- درجه سانتیگراد می باشد.
واتر استاپ پی وی سی

استفاده از واتر استاپ هیدروفیلی چه مزایای دارد :

 1. سرعت اجرایی آن ها بالا بوده و به آسانی نصب میشود.
 2. وقتی در معرض آب قرار میگیرد مستقیما به کار گرفته می شود.
 3. بعد از سوار کردن واتر استاپ های هیدروفیلی یا بنتونیتی، هنگامی که آب بر آن ها فشار وارد کند شکل استانداردی که برای آن ها در نظر گرفته شده از بین نمیرود.
 4. تورم های آن ها بیش تر از 150% می باشد.
 5. جایگزین خوبی برای واتر استاپ های پی وی سی .
 6. برای کار با آن ها نیازی به بکار گیری ابزار خاصی نیست.
 7. اصطلاحا به صورت سرد به کار گرفته می شوند بدون اینکه نیاز باشدجوش بدهیم.
 8. مقرون به صرفه بوده و هزینه ها را تا حدی کاهش می دهد.
 9. معمولا برای درزها مدل اجرایی، در فوندانسیون ها، استخر و مخزن ها، تونل های مترو همچنین در کانال برای منتقل کردن آب ها و یا فاضلابها نیز قابل استفاده هستند.

جهت مشاهده وبلاگ ستاره موادسرا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارتباط با واتس آپ