به مجموعه ستاره مواد سرا خوش آمدید
تیر 14, 1400

واتر استاپ چیست؟

واتر استاپ چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که واتر استاپ چیست؟ واتر استاپ،  وسیله ای برای مسدود کردن درزهای اجرائی و انبساطی بتن می باشد. لازم به ذکر است که به دو دلیل در طراحی سازه های بتنی، درز لحاظ می گردد.

در اینجا میخواهیم با واتراستاپ بیشتر آشنا شویم یکی از عوامل بروز نشت آب، اتصالات و درزهای اجرایی موجود در بخش هایی از بتن است، برای مقابله با این مسئله، راهکارهای متعددی در نظر گرفته شده که واتراستاپ، از آن جمله است وتراستاپ ها به دو نوع اصلی «آبگريز» و «آب دوست» دسته بندی می شوند ضد آب هستند، بنابراین واتراستاپ ها اغلب در سازه هایی استفاده می شوند که باید در بیشتر بتن ها نسبتا برابر فشار «هیدرواستاتیک» مقاومت کنند.

نقطه ضعف در هر سازه بتنی، اتصالات بخش هاست؛ این درزها، بسته به هدف در مقاطع معینی، طراحی می شوند که به «درزهای اجرایی» معروف اند. قطعات بتنی دو سمت درز، فاقد پیوستگی و در مجاورت فشار هیدرولیکی آب و سیالات، نفوذپذیر است که باعث می شود سیال از این درزها عبور کرده و به آن سوی سازه مهاجرت کند.

در چنین مقاطعی، نیاز به استفاده از واتر استاپ می باشد. واتر استاپ در میان قسمت های بتنی قرار می گیرد تا به طور مؤثر ، آن ها را به هم بچسباند نوع واتراستاپ استفاده شده در هر پروژه، متفاوت بوده و به عواملی مانند نوع ساختار و اینکه آیا هر نوع نشت اولیه، مجاز خواهد بود.بستگی دارد واتر استاپ های آبگريز به منظور جلوگیری از ورود آب به اتصالات، طراحی شده اند، در حالی که واتراستاپ های آب دوست، آب را جذب می کنند، متورم شده و مانع عبور سیالات از درزها می گردند. هر یک از این روش های اتصال بتونی در طراحی های مختلف، مناسب هستند

واتر استاپ تنها کاری که در بتن انجام می‌دهد و آن هم جلوگیری از نفوذ آب به مفاصل بتن می ‌باشد. به عبارت دیگر واتر استاپ ‌ها نمی ‌توانند جلوی نفوذ بخار آب و رطوبتی را که از طریق ترک خوردگی‌ های بتن وارد آن می ‌شوند را بگیرند.

تقسیم بندی واتر استاپ

حال به پاسخ واتر استاپ چیست؟ رسیدیم حالا میخواهیم تقسیم بندی واتر استاپ را بررسی کنیم جنس واتر استاپ با توجه به نیازهای مورد نظر در هر سازه بستگی دارد. نحوه ی عملکرد واتر استاپ اینگونه است که آنها طول مسیر حرکت مایعات (به ویژه آب) را طولانی می کنند تا مایعات (به ویژه آب) نتواند به داخل شکاف ها و درزهای بتن نفوذ کند.

واتراستاپ PVC WATERSTOP PVC

1. واتراستاپ پی وی سی  PVC 

واتر استاپ های پی وی سی با هدف آب بندی درزهای اجرایی و انبساطی در بین دو طرف اتصالات سازه بتنی نصب می شود؛ از این رو، یک سد فیزيکی سخت و غیر قابل نفوذ ایجاد می کند. عرض، اندازه و ضخامت واتراستاپ بر اساس نوع اتصالات سازه، تعیین می گردد. این نوع واتر استاپ به دلیل خاصیت مواد تشکیل دهنده آن، در هر شرایط آب و هوایی، قابل نصب و بسیار بادوام است واتراستاپ های پی وی سی استاندارد به دلیل برخورداری از فرمولاسیون ویژه و مواد اولیه مرغوب دارای مقاومت کششی و مقاومت پارگی و ازدیاد طولی بالایی هستند.

واتراستاپ های پی وی سی در فرم ها و سایزها مختلفی ساخته و عرضه می شوند. انتخاب واتراستاپ مناسب بستگی به نوع مفصل شما دارد، خصوصا این که مفصل متحرک است یا خیر. واتراستاپ پی وی سی با قرار گرفتن در مفاصل بتنی به عنوان یک میان پرده ‌ی ضد آب از ورود هر گونه مایعات به داخل بتن جلوگیری می نماید.

واتراستاپ های پی وی سی، شکل پذیری بالایی دارند و این موضوع باعث می شود تا در بسیاری از مفاصل متحرک، قابل استفاده باشند. از دیگر ویژگی های بسیار مهم واتر استاپ ها نفوذناپذیری بالای این مواد و مقاومت زياد در برابر اسیدها، اوزون، آب دريا و حتی نفت دیزل، مواد قلیایی، آب حاوی کلر و دیگر مواد شیمیایی محلول در آب است و همچنین در مواجهه با بتن، آن را دچار تغییر رنگ نمی کنند، با فلزهای مجاور خود واکنش الکترولیتیک نشان نمی دهد، مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت دارد، قادر به مقاومت در برابر فشارهای هیدرواستاتیک هستند و همین طور می توانند تغییرات دما را تحمل کنند.

2. واتر استاپ هیدروفیلی

واتر استاپ هیدروفیلی به منظور رفع نشت درزهای اجرایی و مقاطع قطع بتن ریزی است که واتراستاپ های هیدروفیلی با استفاده از پلیمرهای لاستیکی و پلیمر با خاصیت ارتجاعی بسیار بالا طراحی شده است.

واتراستاپ هیدروفیلی HYDROPHILIC WATERSTOP نوار آب بند پیشرفته ای است که ازجنس پلاستیک تولید می شود که در آب بندنمودن درزهای گوناگون از آنها بهره می بريم. این محصول از نوع منبسط شونده می باشد و نام دیگر آن اکريلیکی است. بعد از اینکه این محصول با آب تماس پیدا می کند افزایش حجم زيادی میدهد. در واقع بعد از حدود دو هفته از اولین برخورد این محصول با آب شاهد افزایش حجمی برابر با درصد خواهیم بود300 تا 900  خواهیم بود. و افزایش حجمی 3 تا 9 برابری  اتفاق خواهد افتاد.

واتر استاپ هیدروفیلی
واتراستاپ بنتونیتی

3. واتراستاپ بنتونیتی

نوار آب بند بنتونیتی یا واتراستاپ بنتونیتی محصولی است کارآمد و بر پایه سدیم بنتونیت فعال در ماتریس بوتیل رابر که خاصیت ارتجاعی بسیار بالایی با افزایش حجم نیز دارد. واتر استاپ بایستی با مواد خام که هیچ گونه عیب و نقص ندارند، ساخته شوند. انواع مختلفی از مواد وجود دارند که با توجه به نیازهای مختلف از آن ‌ها در ساخت واتراستاپ استفاده می ‌شود.

واتراستاپ بنتونیتی محصولی با پایه بنتونیت و لاستیک بوتیل جهت آب بندی موثر اتصالات ساختمانی بتنی است واتراستاپ آب دوست مبتنی بر بنتونیت سدیم تولید می شود. این محصول جایگزين مناسبی برای سیستمهای آب بندی مشترک متداول است و در صورت تماس با آب منبسط می شود و در ساخت بتن از جمله شکاف ، منافذ و مویرگها ، مهر و موم مثبتی ایجاد می کند. جهت خرید محصول واتراستاپ بنتونیتی با ما در ارتباط باشید

جهت مشاهده محصولات واتر استاپ بر روی محصول مورد نظر کلیک کنید:

جهت مشاهده وبلاگ ستاره مواد سرا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارتباط با واتس آپ